Zabawki do 1 roku życia dziecka

zabawki do 1 roku

Niemowlę które dopiero co się urodziło raczej nie ma ochoty na zabawy. Interesuje je mama oraz jedzenie i spanie. Z czasem gdy dziecko stanie się bardziej kontaktowe, zacznie podnosić główkę i obracać się wtedy zabawki będą nabierały większego znaczenia. Oto mała lista – zabawki do 1 roku życia dziecka:

 1. Grzechotka

  Jest pierwszą zabawką jaka kojarzy nam się z niemowlakiem. Taką zabawką dziecko może sobie ćwiczyć chwytanie oraz poruszanie rączkami. Przy wyborze warto zwrócić uwagę z jakiego materiału są wykonane (zazwyczaj tworzywo sztuczne lub drewno) i czy żadna krawędź zabawki nie jest ostra. W przypadku połknięcia tworzywo sztuczne będzie większym zagrożeniem niż drewno. Z ilu elementów się składa grzechotka? Zazwyczaj więcej elementów może wpływać na większą awaryjność zabawki, tym samym mniejszą żywotnością zabawki. Zwróćmy też uwagę w jaki sposób dana zabawka wydaje dźwięk: czy posiada w sobie jakieś drobne elementy typu kulki lub dzwoneczki, które wydają dźwięk? A może jest zabawka elektroniczną, które ma nagrany dźwięk? Na pewno większą żywotnością będą się charakteryzowały tradycyjne grzechotki nie wymagające źródła zasilania typu bateria.

 2. Karuzela do łóżeczka

  Karuzela to fajna zabawka aby uspokoić dziecku lub pomóc mu zasnąć. Karuzele zazwyczaj zawierają pozytywkę grającą muzykę. Możemy je podzielić na dwa rodzaje: nakręcane ręcznie i na baterie. Obie posiadają swoje plusy i minusy. Nakręcana ręcznie będzie tańsza i zazwyczaj wodoodporna, lecz będziesz zmuszony nakręcać melodyjkę co parę minut, nie będziesz mógł regulować głośności, ani wybrać żadnej innej melodyjki. Natomiast karuzela na baterie będzie droższa, będziesz zmuszony co pewien czas ładować lub wymieniać baterie, lecz będziesz w stanie wybrać jedną z wielu melodyjek, ustawić głośność i prawdopodobnie będziesz mógł to zrobić używając pilota dołączonego do karuzeli.

 3. Mata edukacyjna

  Mata będzie idealną zabawką dopóki dziecko nie zacznie chodzić. Przy wyborze zwróć uwagę na sposób wykonania, Postaw na materiały naturalne i trwałe, które są dokładnie zszyte aby mata nie popękała po tygodniu, Dobrze, żeby mata posiadała termoizolację wtedy możesz bez obaw położyć matę na podłodze. Aby łatwo było ją wyprać sprawdź przed zakupem czy łatwo ją rozebrać. Zwróć uwagę jeśli mata posiada zabezpieczenie po bokach czy mata jest przewiewna, czy będzie takim basenem na dwutlenek węgla wydychanym przez dziecko. Rozmiar jest kwestią naszych potrzeb i wielkości pokoju jakie posiadamy. Jednak mata nie powinna mieć mniejszy bok lub średnicę niż 120 cm. Dodatkowe elementy jak przyczepiane zabawki, rzepy zamieniające matę w mini kojec czy mini tunel na pewno przedłuży żywotność zabawki.

 4. Gryzaczek

  Gryzaczek niby nie jest zabawką, ale dla dziecka wszystko może być zabawką. Często są elementami innych zabawek np grzechotek. Gryzaczki dzielimy na gryzaki: – wodne – najtańsze i najbardziej popularne, można wsadzić do lodówki by się schłodził przed podaniem dziecku; – żelowe – podobne do wodnych, tylko droższe i bardziej wytrzymałe – silikonowe – twardsze niż wodne i żelowe, są bardziej elastyczne; – drewniane – mało popularne, bardzo twarde, najczęściej wykonane z drzewa klonowego – ortopedyczne – mają kształt szczęki, dodatkowo posiadają chłodzącą komorę i kanaliki do aplikacji żelu przeciwbólowego. Który gryzak jest najlepszy? Ten który Twoje dziecko najchętniej będzie używać. Niestety musisz dać dziecku kilka gryzaków by przekonać się, który mu odpowiada.

 5. Książeczka kontrastowa

  Książeczki mogą mieć formę formę tradycyjnej książeczki, kart kontrastowych lub harmonijki. Książeczki są zazwyczaj czarno – białe, rzadko 3 kolorowe składające się z mieszanki podstawowych kolorów: białego, czarnego, czerwonego czy żółtego.Wykonane są z grubo ego materiału, tektury albo tworzywa sztucznego. Wynika to z faktu, że małe dzieci lubią wsadzać wszystko do buzi. Książeczki zawierają zazwyczaj obrazki zwierzątek czy przedmiotów z najbliższego otoczenia dziecka, dzięki czemu można zapoznać dziecko z pierwszymi nazwami rzeczy w pokoju. Dlatego książeczki to idealne zabawki do 1 roku życia dziecka.

 6. Kocyk przytulanka

  Kocyk na pewno będzie świetną pomocą przy usypianiu dziecka. Przy zakupie lepiej wybrać większy niż mniejszy, bo dzieci szybko rosną. Przy wyborze materiału kocyka zwróć uwagę żeby nie zostawiał włókien. Dziecko mogłoby się ich najeść i mieć problem z żołądkiem. Najlepiej mieć dwa kocyki: ciepły np bawełniany na zimę i cienki na lato. Zwróć uwagę na szwy czy są mocne. Zwłaszcza połączenie między przytulanki z kocykiem, aby po tygodniu się nie rozpruł.

 7. Lampka nocna

  Każde dziecko potrzebuje bezpieczeństwa dlatego jeśli nie chce zasypiać przy zgaszonym świetle to lampka nocna w formie zabawki na pewno pomoże. Lampki nocne można podzielić wg zasilania na sieciowe (czyli wtyczka do gniazdka) i akumulatorowe (baterie). Lampki nocne mogą posiadać dodatkowe funkcje. Najpopularniejsze modele to: – lampka nocna z czujnikiem – reagująca na ruchy dziecka. Np w nocy kiedy dziecko się obudzi i poruszy zapali się światło z lampki; – lampka z pozytywką – odtworzy miłe kołysanki pomagające zasnąć dziecku; – lampka z projektorem – rozświetli pokój dziecka np gwiazdkami lub chmurkami, co pomoże dziecku zasnąć.

 8. Kostki sensoryczne

  Kostki są zabawką pozwalającą dziecku rozwijać swoje zdolności motoryczne. Przy zakupie zwróć uwagę czy zabawka ma porządne szwy, bo po tygodniu może być do wyrzucenia. Wg mnie najlepsze kostki to te które przygotowują dziecko do nauki ubierania się. Jak to możliwe zapytasz? Wystarczy że kupisz kostkę, która posiada rzepy, guziki, zatrzaski, suwakiem, sznurki, plastikowe klamry itd. czyli wszystko co zawierają w sobie ubranka i buty dziecka. Możesz się zdziwić w przyszłości jak dziecko same bez Twojej pomocy zakłada buty na rzepy lub zapina spodnie.

 9. Przytulanka

  Przytulanka jest często ulubioną zabawką dziecka i jego towarzyszem w każdym miejscu. Najpopularniejsze są misie, ale też ulubiony bohater z bajki np świnka Peppa lub Bing na pewno się spodoba. Zwróć uwagę zabawka ma mocne szwy, czy są jakieś ostre elementy, czy materiał jest miły w dotyku oraz czy łatwo będzie tą przytulankę wyprać. Taka przytulanka może pomóc rodzicom w rozmowie z dzieckiem. Jeżeli dziecko nie ma ochoty rozmawiać możesz zapytać „misia” dlaczego „Piotruś” jest zły, albo co chce jeść. Dlatego przytulanki to świetne zabawki do 1 roku życia dziecka.

 10. Instrument muzyczny

  Instrument muzyczny na pewno będzie wspaniałą zabawką dla dziecka. Dziecko będzie zafascynowane dźwiękami jakie wydaje instrument muzyczny. Najbardziej odpowiedni wydaje się bębenek. Nie wymaga o żadnych umiejętności prawidłowego uderzania jak w cymbałkach. Nie wymaga też stosowania pałeczki, którą maluch mógłby wsadzić sobie do oka lub ucha. Są też specjalne grające stoiki dla dzieci lub kostki, które po obróceniu graja melodyjkę.

Staram się w miarę możliwości jasno przekazywać moje pomysły na fajną zabawkę dla dziecka, ale zdaję sobie sprawę, ze do ideału mi dużo brakuje. Dlatego jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj mi pytanie w komentarzu. Postaram się na bieżąco odpowiadać. Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony! Dziękuję.

Ps. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis „Zabawki do 1 roku życia dziecka” to możesz sprawdzić moje wpisy o innych zabawkach w zależności od:
ceny
miejsca
płci
wieku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *