Zabawki dla rocznego dziecka

zabawki dla rocznego dziecka

Roczne dziecko cały czas się intensywnie rozwija. Zazwyczaj w tym wieku zaczyna już chodzić, nawet biegać. Jak dziecko już wstanie to wszystko wydaje się nowe i ciekawe. Oczywiście należy pamiętać o tym aby wybierane zabawki dla rocznego dziecka były bezpieczne. Kolejna sprawa to zabawki powinny zachęcać dziecko do aktywności i poznawania świata.

 1. Pchajki

  Dobrym przykładem są tu zabawki do pchania czyli pchajki. Zabawka powinna być dobrze wyważona, aby dziecko nie przewracało się z nią, bo się zniechęci do zabawy. Dziecko będzie zafascynowane tym, że przy pchaniu zabawka się porusza i wydaje dźwięk. Z czasem załapie, że zabawką można sterować. Dodatkowo takie zabawki mają często ekstra funkcje np. mogę produkować bański mydlane lub świecić, być takim „centrum rozrywki”.

 2. Stół edukacyjny

  Dziecko jednoroczne zaczyna żywiej reagować na dźwięk. Na pewno zainteresuje się zabawką dla rocznego dziecka typu stół edukacyjny. Zabawka śpiewa, świeci, można na niej grać, wydaje dźwięki zwierząt, może zachęcać do powtarzania słów itd. czyli zabawka wielofunkcyjna, która zajmie Ci dużo mniej miejsca gdyby trzeba było kupić zabawki dla każdego dziecka oddzielnie.

 3. Jeździk

  Można również pomyśleć w tym wieku o jeździku jako wstępie do nauki jazdy na rowerze. Dziecko nie tylko ćwiczy nogi, ale też uczy się kierować pojazdem. Dodatkowo taka zabawka może odciążyć rodzica na spacerach od noszenia dziecka na rękach.

 4. Piramida

  Aby pomóc dziecku w rozwoju umiejętności motorycznych można się posłużyć zabawką typu piramida, czyli kolorowych okręgów różnej wielkości i kolorów, które trzeba nałożyć na drążek. Dla dorosłego może wydawać się nudną zabawą, ale dziecko potrafi się bawić nawet 20 czy 30 minut ta zabawką. Niektóre piramidki mogą posiadać dodatkowe opcje typu: każdy okrąg jest inną zabawką, wydaje inny dźwięk lub świeci na inny kolor itd.

 5. Tunel

  Jeżeli mamy trochę więcej miejsca w domu lub na podwórku możemy zakupić dziecku tunel. W tunelu dziecko wyćwiczy wiele umiejętności np. czołganie się, chodzenie na czworaka. Może być też wstępem do nauki pływania gdzie np. dziecko musi przepłynąć w tunelu utworzonym przez matę. Jeżeli w domu to przećwiczymy to dziecko na zajęciach pływania już nie będzie bało. Tak samo z rzucaniem przedmiotów do tunelu. Jeżeli wrzucimy przedmiot bliżej lub dalej i przy rzucaniu krzykniemy „blisko” lub „daleko” i namówimy dziecko żeby po niego poszło, to zacznie ono rozróżniać te odległości. Jest to zabawa w „blisko i daleko”. Teraz wystarczy zastąpić słowa „blisko” na „na wodzie” i „daleko” na „pod wodą” i dziecko jest gotowe na naukę pływania.

 6. Znikopis

  Jeżeli dziecko już nie wkłada wszystkiego do buzi i wie do czego służy kredka to dobrym pomysłem będzie znikopis. Jest to fajna i ekologiczna zabawka, bo po narysowaniu można nacisnąć odpowiedni przycisk i wszystko zniknie. Nie trzeba wyrzucać stosów papieru do kosza przy większych artystach. Można się bawić z dzieckiem w „dyktanda” mówiąc mu w którym kierunku ma rysować kreski. Z czasem kreski zamienią się w okręgi, a potem w uśmiechnięte buzie.

 7. Basen z piłkami

  Kolejna zabawka wymagająca więcej miejsca to basen z piłkami. Najlepiej mieć duży mieć salon. Należy być gotowym, że piłki będą się „rozpływać” po całym pokoju. Natomiast dziecko będzie prze szczęśliwe. Możemy z dzieckiem uczyć się kolorów, liczenia, rzucania i łapania. Świetne zabawy wzmacniające kontakt rodziców z dzieckiem.

 8. Klocki

  Fajną i „niezniszczalną” zabawką na pewno będą klocki. Budowa z klocków pozwala rozwinąć wyobraźnię przestrzenną u dziecka i rozwinąć zdolności motoryczne. Kupując klocki zwróćmy uwagę na materiał i jakość wykonania klocków. Nie chcemy przecież żeby dziecko coś połknęło. Producenci tworzą też zestawu klocków odpowiednie do danego wieku i zainteresowań. Dlatego klocki to świetne zabawki dla rocznego dziecka.

 9. Puzzle drewniane

  Puzzle drewniane dla dziecka są kolejną ciekawą propozycją do rozważenia. Pomagają w nabraniu cierpliwości i rozwijaniu zdolności motorycznych. Przy zakupie zwróć uwagę czy puzzle nie mają ostrych krawędzi oraz na jakość farby czy nalepko. Dziecko może wpaść na pomysł aby spróbować puzzla do buzi albo wsadzić do wody czy innej cieczy. Jeżeli wybrałeś puzzle dobrej jakości to dziecko niczego nie połknie, a puzzle nie zostaną zniszczone. Dzięki tym puzzlom można dziecku tłumaczyć jak nazywa się dane zwierzątko lub przedmiot. Puzzle w kształcie zwierzątek mogą służyć jako pacynki do zabawy w teatr. Z pewnością puzzle drewniane sprawdzą się dobrze jako prezent.

 10. Książeczki edukacyjne

  Książeczki edukacyjne można podzielić na:
  – do kąpieli (wodoodporne, mogą wydawać dźwięki i zawierają wierszyk lub krótką historyjkę),
  – posiadające otwory i sznurki np do nauki wiązania buta, lub zawierające zagadkę do rozwiązania,
  – z wierszykami,
  – z bajeczkami.
  Wg badania wykonanego przez fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pozytywne skutki czytania zauważone przez rodziców to:
  -„Pomaga przy wprowadzaniu określonych czynności o tej samej porze.”
  -„Dziecko będzie zaznajomione z czytaniem, będzie się mu to kojarzyło z czymś przyjemnym i atrakcyjnym, samo będzie częściej sięgać po książki.”
  – „Moje starsze dziecko dzięki temu ma bogatą wyobraźnię oraz zasób słów, chętnie czyta samodzielnie.”
  Link to całego badania – „Badanie efektów czytania dzieciom od urodzenia”.

Staram się w miarę możliwości jasno przekazywać moje pomysły na fajną zabawkę dla dziecka, ale zdaję sobie sprawę, ze do ideału mi dużo brakuje. Dlatego jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj mi pytanie w komentarzu. Postaram się na bieżąco odpowiadać. Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony! Dziękuję.

Ps. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis „Zabawki dla rocznego dziecka” to możesz sprawdzić moje wpisy o innych zabawkach w zależności od:
ceny
miejsca
płci
wieku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *