Zabawki dla dzieci i dorosłych

zabawki dla dzieci i dorosłych

Gdy kupujesz zabawki dla dzieci i dorosłych to powinieneś zastanowić się jaka zabawka będzie fajna nie tylko dla dziecka, ale również dla Ciebie. Może wydawać Ci się to dziwne, ale wyobraź sobie, że dziecko chce się bawić w coś co będzie dla Ciebie okropnie nudne. Dziecko od razu wyczuje to i nie będzie chciało się z Tobą bawić, zacznie Ci marudzić i wszyscy będą nie zadowoleni. Dlatego poniżej przygotowałem parę propozycji zabawek na takie okazje:

 1. Klocki

  Pozwalają rozwinąć różne umiejętności u dziecka. Pierwsze rozwijane umiejętności to umiejętności społeczne. Gdy dziecko bawi się z innymi dziećmi to dzieciaki zaczynają współpracować i rozwiązywać problemy razem. Natomiast gdy dziecko bawi się samo zaczyna „udawać” innych np kierowcę, sprzedawcę czy lekarza więc też rozwija umiejętności społeczne. Kolejna umiejętność to inteligencja przestrzenna, która pomaga w nauce techniki w przyszłości. Dodatkowo klocki pomogą w nauce podstawowej matematyki. Możesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić klocki w zabawie i dziecku na pewno to się spodoba. Ostatnią umiejętnością będzie pierwsze zamiłowanie techniki. Wielu producentów pozwala na budowę pojazdów posiadających elementy jakie są w prawdziwych pojazdach. Być może rozbudzi to miłość Twojego dziecka do zawodów inżynierskich w przyszłości. Klocki to idealne zabawki dla dzieci i dorosłych.
 2.  

 3. Drony

  Zabawka mogąca być drogą do wspaniałej pasji. Dron z wbudowaną kamerką pozwalającą wykonywać filmy i zdjęcia wysokiej jakości to wstęp do fotografii. Dziecko zacznie Cię wypytywać co to jest rozdzielczość, piksele, ostrość, o różne tryby fotografii itd. Następną rzeczą, która może zainteresować dziecko to obróbka zdjęć przez programy typu Photoshop.To może wciągnąć dziecko mocno jeżeli lubi rysować i malować. Dron może być sterowany przez aplikację w telefonie. Możesz wtedy usłyszeć zapytanie jak to działa, co to jest ten GPS, jak stworzyć taką aplikację – czyli wstęp do programowania. Dlatego drony to świetne zabawki dla dzieci i dorosłych, bo można przekazać dziecku wiedzę z wielu dziedzin.
 4.  

 5. Roboty Sphero

  Roboty w kształcie kulki lub walca pozwalające się ścigać, grać mecze i wykonywać różne triki. Możesz opowiedzieć dziecku jak działa robot, z jakich materiałów jest zbudowany i jak ludzie piszą programy do robota, dzięki którym możesz nim sterować oraz wykorzystać go aby objaśnić mu podstawowe prawa fizyki np prawo Newtona. Naprawdę taki robot może być skarbnicą wiedzy dla ciekawskiego dziecka. Po latach dziecko będzie wspominać miłe godziny jakie spędził z rodzicem przy zabawie robotami.
 6.  

 7. Puzzle tradycyjne i nowoczesne

  Kiedy dziecko dostaje pierwsze puzzle to zwraca uwagę na:
  – kształt puzzla np literki, kółko, kwadrat czy trójkąt, zwierzątka itd.,
  – czy jest miękki czy twardy,
  – jak smakuje itd.
  Dzięki temu rozwija procesy sensoryczne związane ze spostrzeganiem służące głównie do wyodrębniania cech obiektu czyli: kształtu, temperatury, wielkości, smaku, koloru itd. Usprawniają uwagę dziecka poprzez skupienie uwagi na układaniu puzzli przez dziecko i ignorowanie bodźców zewnętrznych. Nauczają umiejętności rozwiązywania problemów przez logiczne myślenie, którego dziecko się uczy łącząc puzzle ze sobą. W czasie zabawy z puzzlami wzrasta koordynacja między okiem a ręką u dziecka. Umiejętności społeczne również się rozwijają przy wspólnym składaniu puzzli przez dziecko z dorosłym lub rówieśnikiem. Natomiast jeśli dziecko ma mało wiary w swoje możliwości to po ułożeniu puzzli jego pewność siebie wzrośnie. Jako rodzic możemy pochwałą wzmocnić te pozytywne efekty puzzli na dziecko.
 8.  

 9. Zabawki do naśladowania dorosłych

  Będą świetną zabawką dla dzieci. Rodzice mogą zapoznać dziecko z zasadami bezpiecznego używania narzędzi. Są zabawkami, które wprowadzają łagodnie dziecko do używania w przyszłości narzędzi niezbędnych do prac domowych i ogrodowych. Dziecko nabywa dzięki nim umiejętności społecznych wcielając się w mechanika, kucharza czy ogrodnika. Uczy się rozwiązywania problemów np np śrubkę należy przykręcić kluczem, który należy wyregulować do śrubki. Wzrastają też zdolności motoryczne koordynacyjne u dziecka. W skrócie same plusy. Te zabawki to najlepsze zabawki dla dzieci i dorosłych.
 10.  

 11. Origami

  Możesz stworzyć wspólnie z dzieckiem zabawki z papieru. Origami są bardzo podobne do puzzli. Mogą stanowić dla nich alternatywę jeśli dziecko nie lubi puzzli. Złożenie origami wymaga od dziecka uwagi. Rozwija również umiejętności motoryczne dziecka czyli możliwości dziecka do sprawnego, szybkiego i dokładnego wykonywania konkretnych czynności ruchowych. Przewagą nad puzzlami z pewnością jest możliwość zabrania złożonego dzieła w inne miejsce lub dania je komuś w prezencie. Na początku dobrze wybrać książeczkę z łatwymi figurami do wykonania, aby dziecko się nie zniechęciło. Przy czym należy pamiętać o zwiększaniu z czasem trudności figur do wykonania aby dziecko się nie znudziło brakiem wyzwania. Z czasem zobaczysz jak wiara we własne możliwości zacznie rosnąc u dziecka z ilością ułożonych origami.
 12.  

 13. Zabawki i gry ogrodowe

  Jeżeli masz działkę przy domu to możesz chcieć urządzić dla dzieci mini plac zabaw gdzie będą lubiły chodzić i bawić się razem. Jest to dzisiaj o tyle konieczne że uzależnienie od wirtualnego świata i wzrastająca fala otyłości wśród dzieci cały czas rośnie. Pierwszą rzeczą jaka może Ci przyjść do głowy to będzie basen. W zależności od tego ile masz miejsca może być duży lub mały, ale najważniejsze aby był zrobiony porządnie, bo dzieci nie będą go oszczędzać. Skoki z rozbiegu, przesuwanie basenu czy rzucanie w niego różnymi rzeczami to raczej jedne z mniej szalonych pomysłów dzieci. Jeżeli masz więcej miejsca to kup jeszcze ślizgawkę wodną, podłącz do niej węża z wodą i pozwól dzieciom się ślizgać. Możesz też postawić domek do zabawy. Dzieci na pewno to docenią bawiąc się w gotowanie czy uprawianie przy domowego ogródka. Pozostałe gry typu krykiet, golf, badminton, palant itd zapewnią fajną alternatywę dla gier komputerowych.
 14.  

 15. Kostka Rubika

  Jedna z najsłynniejszych zabawek logicznych. Jeżeli spodoba się Twojemu dziecku to już informacja, że Twoje dziecko jest materiałem na inżyniera. Kostka Rubika została stworzona przez Ernő Rubika w 1974 roku. Występuje pięć rodzajów kostek:
  – sześcienne,
  – dwunastościenne,
  – ośmiościenne,
  – czworościenne,
  – pozostałe.
  Na początku najlepiej zakupić dla dziecka kostkę 2x2x2, a potem tradycyjną. Jak już zakupisz kostkę to powinieneś przekazać dziecku, że są różne metody ułożenia kostki Rubika:
  – LBL (Layer by layer),
  – Corners First,
  – Fridricha,
  – Rouxa, metoda Petrusa,
  – Columns First,
  – inne.
  Na samym początku warto dziecko zapoznać z metodą LBL. Jest to najłatwiejsza chociaż najwolniejsza metoda rozwiązania kostki Rubika. Z tego powodu kostki Rubika to bardzo dobre zabawki dla dzieci i dorosłych.
 16.  

 17. Zestawy do nauki i eksperymentów

  Dzięki tym zestawom przekażesz dzieciom wiedzę o otaczającym świecie. Jest ich bardzo dużo na rynku. Często są z różnych dziedzin. Warto wybierać te zestawy z dziedzin o których mamy jakąś wiedzę, bo dziecko na pewno będzie miało wiele pytań odnośnie danego eksperymentu. Przy czym jeśli nie mamy wiedzy to też nic nie stoi na przeszkodzie byśmy jej trochę nabyli – wujek Google służy nam zawsze pomocą. Takie zestawy mogą sprawić, że dziecko zainteresuje się jakąś dziedziną z biologii, chemii lub fizyki. A to już jest coś cennego zwłaszcza, że razem z rodzicem może rozwijać wspólne hobby, tworząc razem mini projekty naukowe i jeżdżąc na spotkania pasjonatów danego tematu. Być może nie zostanie sławnym noblistą, ale ma szansę wygrać olimpiadę tematyczną dzięki temu droga do najlepszych uczelni będzie szeroko otwarta. Te zestawy to bardzo dobre zabawki dla dzieci i dorosłych .
 18.  

 19. Zestawy do malowania

  Dzieci uwielbiają malować z rodzicami. Dlatego zestaw kredek czy farb zawsze będzie wspaniałym prezentem. Kredki dzielimy wg:
  – grubości (standardowe i jumbo),
  – kształtu (okrągłe, kwadratowe, heksagonalne, trójkątne i stożkowe),
  – rodzaju (pastelowe, grafionowe, świecowe i ołówkowe).
  Kierując się tymi wskaźnikami jeśli wybierasz dla dziecka kredki to niech będą zawierały chociaż jeden ze wskaźników wymienionych wcześniej, czyli o grubości jumbo (lepiej leżą w rączce dziecka), kształcie stożkowym (ewentualnie trójkątnym), który wspomaga wyrobienie prawidłowego uchwytu kredki (dzięki czemu w przyszłości dziecku będzie łatwiej zacząć naukę pisania), a rodzajem kredek niech będą kredki grafionowe, które w przeciwieństwie do kredek świecowych nie są tłuste, ani świecące. Dzięki temu łatwiej będzie posprzątać i umyć dziecko po malowaniu kredkami.
  Przy wyborze farb warto sprawdzić czy się łatwo zmywalne i czy nie są toksyczne aby zabawa była bezpieczna i nie na stworzyła zagrożenia dla zdrowia dziecka.
 20.  

Staram się w miarę możliwości jasno przekazywać moje pomysły na fajną zabawkę dla dziecka, ale zdaję sobie sprawę, ze do ideału mi dużo brakuje. Dlatego jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj mi pytanie w komentarzu. Postaram się na bieżąco odpowiadać. Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony! Dziękuję.

Ps. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis „Zabawki dla dzieci i dorosłych” to możesz sprawdzić moje wpisy o innych zabawkach w zależności od:
ceny
miejsca
płci
wieku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *