Zabawki dla 3 latka

zabawki dla 3 latka

Dziecko 3 letnie rośnie a wraz z nim jego potrzeby. Każdy rodzic chciałby jak najlepiej wspomóc rozwój swojego dziecka. Zabawki dla 3 latka nie powinny być zbyt abstrakcyjne. Dziecko jeszcze do końca nie odróżnia fikcji od rzeczywistości, może np sądzić, że to co mu się przyśniło zdarzyło się naprawdę. Dlatego przygotowałem listę zabawkę które nie tylko wspomogą go rozwoju, ale również dadzą dużo frajdy:

 1. Masy plastyczne

  Daj dziecku masy plastyczne, aby ugniatało, rolowało, kulkowało i formowało w dowolne kształty. Niech dziecko wykorzysta swoją inwencję twórczą by tworzyć małe dzieła sztuki. Producenci nas wspomagają tworząc i sprzedając ciekawe zestawy dla dzieci np:
  – fryzjer,
  – dentysta,
  – kucharz,
  – inne.
  Dziecko może się wcielić w jakiś zawód i mieć kupę zabawy samo albo z rodzicami.

 2. Rower

  Najpierw jeździk, potem rower biegowy, a na końcu prawdziwy rower. Jeżeli nie ominąłeś etapu z rowerkiem biegowym, to dziecko powinno już mieć wyuczoną równowagę i dodatkowe kółka są zbędne. Dwie, trzy lekcje i dziecko będzie śmigać na rowerze. Przy wyborze rowerka zwróć uwagę na jego ciężar. Typowe rowery są zazwyczaj ciężkie, przez co dziecko może mieć problem z podnoszeniem go lub doznać większych potłuczeń w przypadku upadku. Dobrze by było aby rowerek posiadał nóżkę. Przez co mniej będzie się przewracał na postojach. Dodatkowe elementy typu dzwonek, światła, dynamo (prądnica rowerowa), koszyczek itd są mile widziane.

 3. Mata z samochodami i ulicami

  Bardzo dobry prezent jeśli dziecko kocha samochodziki. Możesz jeździć z dzieckiem przepisowo (lub nie), organizować akcje ratownicze lub zajmować się budową drogi na niby. Przy zakupie zwróć uwagę czy dywan się „nie pruje”, ani „nie sypie” bo nie ma sensu sprzątać pokój dziecka po każdej zabawie.

 4. Klocki tematyczne dla 3 latków

  Obecnie jest bardzo duży wybór klocków dla dzieci. Duże firmy jak Lego, Playmobil czy Warda tworzą specjalne zestawy dopasowane dla wieku dziecka, płci i upodobań. Klocki są duże i bezpieczne dla dzieci. Przy zakupie warto zdecydować się na jedną firmę produkującą klocki, bo zestawy z danej firmy są kompatybilne ze sobą.

 5. Tablica do rysowania

  Możesz zacząć z dzieckiem zabawę w szkołę, aby nauka kojarzyła się mu z czymś przyjemnym. Zostań nauczycielem albo niech dziecko spróbuje nauczyć Cię liczyć i czytać. Warto kupić trochę większą tablicę, bo jeśli dziecko dorobi się rodzeństwa lub przyjdzie jego przyjaciel to zbyt mała tablica może stać się polem walki.

 6. Pacynki

  Jeżeli Twoje dziecko lubi bawić się w zabawy mówione to zabawa w teatr dzięki pacynkom będzie jak znalazł. Bywa też, że pacynka lepiej zachęci niejadka do jedzenia niż rodzic. Wystarczy spytać się pacynkę, dlaczego Zosia nie chce jeść i zaprezentować dlaczego pacynce bardzo smakuje obiad. Pacynka może też karmić dziecko lub prosić dziecko by zjadło za jej zdrowie. w podobny sposób można rozwiązać dużo innych problemów jeżeli dziecko nie ma ochoty z nami się komunikować. Natomiast pacynka jest „neutralna” w sporze i może pomóc nam osiągnąć jakiś konsensus.

 7. Przybory do rysowania

  Dzieci uwielbiają malować z rodzicami. Dlatego zestaw kredek czy farb zawsze będzie wspaniałym prezentem. Kredki dzielimy wg:
  – grubości (standardowe i jumbo),
  – kształtu (okrągłe, kwadratowe, heksagonalne, trójkątne i stożkowe),
  – rodzaju (pastelowe, grafionowe, świecowe i ołówkowe).
  Kierując się tymi wskaźnikami jeśli wybierasz dla dziecka kredki to niech będą zawierały chociaż jeden ze wskaźników wymienionych wcześniej, czyli o grubości jumbo (lepiej leżą w rączce dziecka), kształcie stożkowym (ewentualnie trójkątnym), który wspomaga wyrobienie prawidłowego uchwytu kredki (dzięki czemu w przyszłości dziecku będzie łatwiej zacząć naukę pisania), a rodzajem kredek niech będą kredki grafionowe, które w przeciwieństwie do kredek świecowych nie są tłuste, ani świecące. Dzięki temu łatwiej będzie posprzątać i umyć dziecko po rysowaniu kredkami.
  Przy wyborze farb warto sprawdzić czy się łatwo zmywalne i czy nie są toksyczne aby zabawa była bezpieczna i nie na stworzyła zagrożenia dla zdrowia dziecka.

 8. Lalka

  Lalka jest zazwyczaj pierwszą zabawką dla dziewczynek. Wynika to często z instynktów i ról społecznych, ze dziewczynki chcą wchodzić w rolę mam i pań domu. Jest wiele rodzajów lalek w zależności od wieku i upodobań dziewczynek. Lalki wyglądające jak niemowlak. Często z dodatkowym sprzętem typu butelka smoczek, ubranka. Oczywiście z możliwością zakupu dodatkowych akcesoriów czy ubranek. Dalej są lalki dla starszych dziewczynek typu Barbie, z rodzina (Ken – mąż i dzieci) oraz możliwość zakupu dodatkowych rzeczy na kolejny prezent typu domek, samochód czy ubrania. Z pewnością te zabawki dla dziewczynek będą dobrym wyborem na prezenty.
  Odpowiednikiem lalek dla chłopców będą ich ulubieni bohaterowie w kształcie superbohaterów typu Batman, Spider-man czy członkowie Avangers. Chłopiec może przeżywać z tymi „lalkami” niesamowite przygody sam lub z kolegami. Te lalki to świetne zabawki dla 3 latka.

 9. Mini kuchnia

  Mini kuchnia składająca z mebla w kształcie kuchenki, zmywarki, mikrofali, piekarnika itd. Dodatkowo zawierają sztućce i przyrządy do kuchni typu garnki, wałek, łycha, noże itd. Dodatkowo sztuczne owoce i warzywa do krojenia. Jest to super zestaw do tworzenia własnych dań i kompozycji. Dziecko zacznie naśladować swoją mamę z kuchni.

 10. Zestaw sztućców

  Zestaw sztućców – czyli nóż, widelec, łyżka, deska, solniczka itd. Jak wiadomo każda kuchnia powinna być dobrze wyposażona. Więc jeżeli Twoje dziecko wykazało zainteresowanie mini kuchnią to możesz mu w ramach prezentu lub nagrody dokupić dodatkowe elementy do jego kuchni.

Staram się w miarę możliwości jasno przekazywać moje pomysły na fajną zabawkę dla dziecka, ale zdaję sobie sprawę, ze do ideału mi dużo brakuje. Dlatego jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj mi pytanie w komentarzu. Postaram się na bieżąco odpowiadać. Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony! Dziękuję.

Ps. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis „Zabawki dla 3 latka” to możesz sprawdzić moje wpisy o innych zabawkach w zależności od:
ceny
miejsca
płci
wieku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *