Zabawki dla dziecka z zespołem Downa

zabawki dla dziecka z zespołem Downa

Kupując zabawki dla dziecka z zespołem Downa kierujcie się wiekiem podanym na pudełku, tak jakbyście kupowali zabawkę dla zwykłego dziecka. Nawet jeśli okaże się na początku zbyt zaawansowana to z czasem dziecko do niej powróci. Dlatego dobrze na początku po obserwować czy dziecko bawi się daną zabawką. Niektóre sklepy umożliwiają zwroty zabawek w ciągu pierwszych paru dni. Aby ułatwić Ci zadanie przygotowałem listę z 10 pozycjami zabawek dla dzieci z Trisomią 21.

 1. Mata edukacyjna

  Mata będzie idealną zabawką dopóki dziecko nie zacznie chodzić. Przy wyborze zwróć uwagę na sposób wykonania, Postaw na materiały naturalne i trwałe, które są dokładnie zszyte aby mata nie popękała po tygodniu, Dobrze, żeby mata posiadała termoizolację wtedy możesz bez obaw położyć matę na podłodze. Aby łatwo było ją wyprać sprawdź przed zakupem czy łatwo ją rozebrać. Zwróć uwagę jeśli mata posiada zabezpieczenie po bokach czy mata jest przewiewna, czy będzie takim basenem na dwutlenek węgla wydychanym przez dziecko. Rozmiar jest kwestią naszych potrzeb i wielkości pokoju jakie posiadamy. Jednak mata nie powinna mieć mniejszy bok lub średnicę niż 120 cm. Dodatkowe elementy jak przyczepiane zabawki, rzepy zamieniające matę w mini kojec czy mini tunel na pewno przedłuży żywotność zabawki.

 2. Grzechotka

  Jest pierwszą zabawką jaka kojarzy nam się z niemowlakiem. Taką zabawką dziecko może sobie ćwiczyć chwytanie oraz poruszanie rączkami. Przy wyborze warto zwrócić uwagę z jakiego materiału są wykonane (zazwyczaj tworzywo sztuczne lub drewno) i czy żadna krawędź zabawki nie jest ostra. W przypadku połknięcia tworzywo sztuczne będzie większym zagrożeniem niż drewno. Z ilu elementów się składa grzechotka? Zazwyczaj więcej elementów może wpływać na większą awaryjność zabawki, tym samym mniejszą żywotnością zabawki. Zwróćmy też uwagę w jaki sposób dana zabawka wydaje dźwięk: czy posiada w sobie jakieś drobne elementy typu kulki lub dzwoneczki, które wydają dźwięk? A może jest zabawka elektroniczną, które ma nagrany dźwięk? Na pewno większą żywotnością będą się charakteryzowały tradycyjne grzechotki nie wymagające źródła zasilania typu bateria.

 3. Przytulanka

  Przytulanka jest często ulubioną zabawką dziecka i jego towarzyszem w każdym miejscu. Najpopularniejsze są misie, ale też ulubiony bohater z bajki np świnka Peppa lub Bing na pewno się spodoba. Zwróć uwagę zabawka ma mocne szwy, czy są jakieś ostre elementy, czy materiał jest miły w dotyku oraz czy łatwo będzie tą przytulankę wyprać. Taka przytulanka może pomóc rodzicom w rozmowie z dzieckiem. Jeżeli dziecko nie ma ochoty rozmawiać możesz zapytać „misia” dlaczego „Piotruś” jest zły, albo co chce jeść. Dlatego przytulanki to świetne zabawki do 1 roku życia dziecka.

 4. Karuzela

  Karuzela to fajna zabawka aby uspokoić dziecku lub pomóc mu zasnąć. Karuzele zazwyczaj zawierają pozytywkę grającą muzykę. Możemy je podzielić na dwa rodzaje: nakręcane ręcznie i na baterie. Obie posiadają swoje plusy i minusy. Nakręcana ręcznie będzie tańsza i zazwyczaj wodoodporna, lecz będziesz zmuszony nakręcać melodyjkę co parę minut, nie będziesz mógł regulować głośności, ani wybrać żadnej innej melodyjki. Natomiast karuzela na baterie będzie droższa, będziesz zmuszony co pewien czas ładować lub wymieniać baterie, lecz będziesz w stanie wybrać jedną z wielu melodyjek, ustawić głośność i prawdopodobnie będziesz mógł to zrobić używając pilota dołączonego do karuzeli.

 5. Bujaczek

  Uspokajająca i wyciszająca zabawka pomagająca uśpić dziecko. Pozwala rodzicom na chwile relaksu. Bujaczek może się bujać w jeden lub dwa kierunki: przód – tył i na boki – w zależności od modelu. Zabawka posiada pozytywkę z różnymi dźwiękami np, za odgłosami zwierzą, przyrody, kołysanki itd. Bujaki w zależności od modelu mogą mieć różną budowę, dlatego przed zakupem dobrze sprawdzić czy dziecku jest w nim wygodnie. Zobacz czy materacyk jest odpowiednio miękki i czy nie ma żadnych ostrych krawędzi. Zabawki dla dziecka z Zespołem Downa powinny spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa.

 6. Książeczka

  Książeczki edukacyjne można podzielić na:
  – do kąpieli (wodoodporne, mogą wydawać dźwięki i zawierają wierszyk lub krótką historyjkę),
  – posiadające otwory i sznurki np do nauki wiązania buta, lub zawierające zagadkę do rozwiązania,
  – z wierszykami,
  – z bajeczkami.
  Dziecko zapewne będzie mieć jedną czy dwie ulubione książeczki. To dobra sprawa ponieważ. Jeżeli książeczka zawiera dodatkowe elementy to powinny być one przymocowane do książki, aby w momencie upadku książki nie przeszkadzać innym pasażerom podróży.

 7. Grająca kula

  Zabawką można bawić się jak normalną piłką. Lekko kopać, turlać, rzucać i łapać. W zależności od potrząśnięcie lub naciśnięcie wybranego przycisku spowoduje, że zagranie kołysankę lub muzyczkę, wyda odgłosy zwierząt i natury, zamiga światełkami, zada pytania w języku polskim lub angielskim. Kula może również migać przeróżnymi kolorami. Zabawka zazwyczaj wykonana jest z materiałów o różnym stopniu gładkości i twardości. Dzięki czemu kula pobudza rozwój zmysłu dotyku dziecka. Zabawka rozwinie zdolności motoryczne koordynacyjne dziecka poprzez turlanie, rzucanie, naciskanie przycisków, chwytanie kuli przez specjalne otwory lub całą dłonią.

 8. Instrument muzyczny

  Dziecko rośnie i sprawność motoryczna wraz z nim. Być może lubi tańczyć i śpiewać, dlatego dobrą zabawką która mu się spodoba będzie instrument muzyczny. Na początku warto zakupić cymbałki albo bębenek. Jeżeli dziecko wyrazi nimi większe zainteresowanie to możesz pokusić o zakup gitary, mini fortepian czy keyboard.

 9. Puzzle

  Kiedy dziecko dostaje pierwsze puzzle to zwraca uwagę na:
  – kształt puzzla np literki, kółko, kwadrat czy trójkąt, zwierzątka itd.,
  – czy jest miękki czy twardy,
  – jak smakuje itd.
  Dzięki temu rozwija procesy sensoryczne związane ze spostrzeganiem służące głównie do wyodrębniania cech obiektu czyli: kształtu, temperatury, wielkości, smaku, koloru itd. Usprawniają uwagę dziecka poprzez skupienie uwagi na układaniu puzzli przez dziecko i ignorowanie bodźców zewnętrznych. Nauczają umiejętności rozwiązywania problemów przez logiczne myślenie, którego dziecko się uczy łącząc puzzle ze sobą. W czasie zabawy z puzzlami wzrasta koordynacja między okiem a ręką u dziecka. Umiejętności społeczne również się rozwijają przy wspólnym składaniu puzzli przez dziecko z dorosłym lub rówieśnikiem. Natomiast jeśli dziecko ma mało wiary w swoje możliwości to po ułożeniu puzzli jego pewność siebie wzrośnie. Jako rodzic możemy pochwałą wzmocnić te pozytywne efekty puzzli na dziecko.

 10. Układanka geometryczna

  Wielobarwna układanka geometryczna pomoże dziecku w nauce różnych kolorów i kształtów. Zabawka pomaga zrozumieć zależności między wielkością poszczególnych klocków. Klockami można zbudować różne ciekawe konstrukcje.

Staram się w miarę możliwości jasno przekazywać moje pomysły na fajną zabawkę dla dziecka, ale zdaję sobie sprawę, ze do ideału mi dużo brakuje. Dlatego jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj mi pytanie w komentarzu. Postaram się na bieżąco odpowiadać. Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony! Dziękuję.

Ps. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis „Zabawki dla dziecka z zespołem Downa” to możesz sprawdzić moje wpisy o innych zabawkach w zależności od:
ceny
miejsca
płci
wieku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *