Zabawki dla dziecka z autyzmem

zabawki dla dziecka z autyzmem

Dzieci z autyzmem są podobne w preferencji zabawek tak jak ich zdrowi rówieśnicy. Jednemu spodoba się dana zabawka, innemu nie. Dlatego warto sprawdzić czy zakupione zabawki dla dziecka z autyzmem będzie dla niego interesująca. Sprzedawcy często oferują oddanie zabawki w ciągu 2 tygodni. Natomiast dziecko z autyzmem będzie bawić się inaczej zabawkami niż „normalny” (bo któż jest normalny :), każdy jest wyjątkowy) rówieśnik. Dlatego mam nadzieję moja lista z 10 pozycjami zabawek będzie dla ciebie przydatna.

 1. Klocki sensoryczne

  Klocki jako jedna z ulubionych dziecięcych zabawek można doskonale wykorzać do: – celów terapeutycznych, – rozwoju dziecka, – pracy nad problemami, wynikającymi z niepełnosprawności dziecka. Klocki sensoryczne wykorzystywane są do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, autystycznymi, niedowidzącymi, niedosłyszącymi oraz z innymi schorzeniami. Bogactwo kształtów, faktur oraz kolorów sprawia, że dziecko chętnie poddaje się zabawie przez co uczą się nowych rzeczy z przyjemnością.

 2. Wyspy rzeczne

  Zestaw składający się z paru kamieni różnych wymiarów i kolorów. Dziecko dzięki zabawie stymuluje podeszwę stopy, wzmaga swoje zmysły czucia poprzez emocje związane z dotykaniem, uczy się balansowania i ćwiczy swoją równowagę. Dzięki czemu dziecko otwiera się na kontakt i komunikację z innymi. Dlatego wyspy rzeczne to idealne zabawki dla dziecka z autyzmem.

 3. Gniotek antystresowy

  Dzieci ze spektrum autyzmu są bardzo podatne na stres. Stres jest naturalną reakcją ludzkiego ciała. Każdy człowiek musi nauczyć się z nim żyć w pewnych sytuacjach naszego życia. Dlatego zabawki dla dziecka z autyzmem powinny pomagać nauczyć się dzieciom uspokoić. Jedną z takich zabawek jest właśnie gniotek antystresowy. Dzięki tej zabawce dziecko pozbędzie się negatywnych emocji i stresu. Wyćwiczy w sobie spostrzegawczość i refleks, oraz zwiększy siłę uścisku.

 4. Basen z kulkami

  Zabawka wymagająca więcej miejsca w domu to basen z piłkami. Najlepiej mieć duży mieć salon. Należy być gotowym, że piłki będą się „rozpływać” po całym pokoju. Natomiast dziecko będzie prze szczęśliwe. Możemy z dzieckiem uczyć się kolorów, liczenia, rzucania i łapania. Świetne zabawy wzmacniające kontakt rodziców z dzieckiem. Pozwolą naszemu dziecku wyszaleć całą swoją energię.

 5. Piłka

  Dzieci lubią dużo się poruszać. Biegać, skakać i siłować się. Dlatego typowa zabawka jak piłka na pewno mu się spodoba. Mogą być różne rodzaje piłek w zależności od dyscyplin sportowych np piłka do:
  – piłki nożnej,
  – koszykówki,
  – siatkówki,
  – rugby,
  – tenisa itd.
  Profesjonalne piłki będą zbyt ciężkie dla dziecka. Na początku najlepiej kupić jakaś prostą plastikową „uniwersalną piłkę”, taka która nie będzie ani za twarda, ani za miękka. Dopiero z czasem jak dziecko będzie większe możesz mu kupić bardziej profesjonalne piłki.

 6. Gry planszowe

  Ogólnie jest bardzo dużo rodzajów gier planszowych. Natomiast ja podzielę je na gry planszowe dla:
  – dzieci,
  – rodzin.
  Gry planszowe dla dzieci to propozycja dla najmłodszych. Zawiera jakiś element edukacyjny, ma proste i przejrzyste zasady. Z kolei rodzinne gry planszowe powinny poza wspomnianymi rzeczami w grach dla dzieci posiadać takie elementy by nie nudziły rodziców.

 7. Przytulanka

  Przytulanka jest często ulubioną zabawką dziecka i jego towarzyszem w każdym miejscu. Najpopularniejsze są misie, ale też ulubiony bohater z bajki np świnka Peppa lub Bing na pewno się spodoba. Zwróć uwagę zabawka ma mocne szwy, czy są jakieś ostre elementy, czy materiał jest miły w dotyku oraz czy łatwo będzie tą przytulankę wyprać. Taka przytulanka może pomóc rodzicom w rozmowie z dzieckiem. Jeżeli dziecko nie ma ochoty rozmawiać możesz zapytać „misia” dlaczego „Piotruś” jest zły, albo co chce jeść. Dlatego przytulanki to świetne zabawki do 1 roku życia dziecka.

 8. Huśtawka

  Relaksująca i odprężająca zabawa dla dziecka. Małe dzieci jak się nieśmiałe to lubią iść na huśtawkę abyś ich huśtać, a one mogły obserwować inne dzieci. Postaraj się nauczyć się dziecko huśtać samemu jak najszybciej, ponieważ przy dwójce lub większej ilości dzieci to nie rozdwoisz się przy zabawie z dziećmi. Huśtawki można podzielić wg budowy:
  – z zabezpieczeniem dla maluszków,
  – tradycyjne, czyli deska z przymocowanymi dwoma linkami,
  – duża, zazwyczaj opona z siatką pozwalająca usiąść większej ilości dzieci.
  W zależności od wieku dziecka i wielkości rodziny będziesz potrzebował innej huśtawki. Przy wyborze spójrz z czego składają się linki. Zawsze unikaj łańcucha na korzyść linii stalowej. Wynika to z faktu, że urwanie łańcucha następuje natychmiast, natomiast przy linie masz trochę czasu na zatrzymanie huśtawki. Dlatego pamiętajmy, ze bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

 9. Układanka magnetyczna

  Wielobarwna układanka geometryczna pomoże dziecku w nauce różnych kolorów i kształtów. Zabawka pomaga zrozumieć zależności między wielkością poszczególnych klocków. Klockami można zbudować różne ciekawe konstrukcje.

 10. Tunel

  Jeżeli mamy trochę więcej miejsca w domu lub na podwórku możemy zakupić dziecku tunel. W tunelu dziecko wyćwiczy wiele umiejętności np. czołganie się, chodzenie na czworaka. Może być też wstępem do nauki pływania gdzie np. dziecko musi przepłynąć w tunelu utworzonym przez matę. Jeżeli w domu to przećwiczymy to dziecko na zajęciach pływania już nie będzie bało. Tak samo z rzucaniem przedmiotów do tunelu. Jeżeli wrzucimy przedmiot bliżej lub dalej i przy rzucaniu krzykniemy „blisko” lub „daleko” i namówimy dziecko żeby po niego poszło, to zacznie ono rozróżniać te odległości. Jest to zabawa w „blisko i daleko”. Teraz wystarczy zastąpić słowa „blisko” na „na wodzie” i „daleko” na „pod wodą” i dziecko jest gotowe na naukę pływania.

Staram się w miarę możliwości jasno przekazywać moje pomysły na fajną zabawkę dla dziecka, ale zdaję sobie sprawę, ze do ideału mi dużo brakuje. Dlatego jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj mi pytanie w komentarzu. Postaram się na bieżąco odpowiadać. Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony! Dziękuję.

Ps. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis „Zabawki dla dziecka z autyzmem” to możesz sprawdzić moje wpisy o innych zabawkach w zależności od:
ceny
miejsca
płci
wieku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *