Zabawki dla dziecka z Aspergerem

zabawki dla dziecka z Aspergerem

Dziecko z Aspergerem odczuwa świat bardziej intensywnie niż pozostałe dzieci. Widzi i słyszy go zupełnie inaczej. Często nie rozumie abstrakcji, żartów i sarkazmu. Ma problemy z interakcją z innymi dziećmi. Dlatego też potrzebuje zupełnie innych zabawek niż pozostałe dzieci. Poniższe zabawki dla dziecka z Aspergerem będą stanowić uzupełnienie zajęć terapeutycznych Twojego dziecka.

 1. Skojarzanki

  Jest to zabawka dydaktyczna, składająca się z wielu drewnianych obrazków przedstawiające np. zawody ludzi, zwierzątka, owoce, narzędzia itd. Te zabawki dla dziecka z Aspergerem wspomogą rozwój:
  – słownictwa u dziecka,
  – pamięci wzrokowej,
  – wspomaganie procesów myślenia,
  – nawiązywania relacji z innymi ludźmi.
  Możesz się bawić w zabawy np:
  – prosić dziecko aby znalazło drugi identyczny obrazek,
  – pytać się które obrazki pasują do siebie np pies pasuje do kości,
  – możesz pobawić się w kalambury,
  – oraz inne zabawy na jakie wpadniesz.

 2. Puzzle

  Kiedy dziecko dostaje pierwsze puzzle to zwraca uwagę na:
  – kształt puzzla np literki, kółko, kwadrat czy trójkąt, zwierzątka itd.,
  – czy jest miękki czy twardy,
  – jak smakuje itd.
  Dzięki temu rozwija procesy sensoryczne związane ze spostrzeganiem służące głównie do wyodrębniania cech obiektu czyli: kształtu, temperatury, wielkości, smaku, koloru itd. Usprawniają uwagę dziecka poprzez skupienie uwagi na układaniu puzzli przez dziecko i ignorowanie bodźców zewnętrznych. Nauczają umiejętności rozwiązywania problemów przez logiczne myślenie, którego dziecko się uczy łącząc puzzle ze sobą. W czasie zabawy z puzzlami wzrasta koordynacja między okiem a ręką u dziecka. Umiejętności społeczne również się rozwijają przy wspólnym składaniu puzzli przez dziecko z dorosłym lub rówieśnikiem. Natomiast jeśli dziecko ma mało wiary w swoje możliwości to po ułożeniu puzzli jego pewność siebie wzrośnie. Jako rodzic możemy pochwałą wzmocnić te pozytywne efekty puzzli na dziecko.

 3. Klocki sensoryczne

  Klocki jako jedna z ulubionych dziecięcych zabawek można doskonale wykorzystać do:
  – celów terapeutycznych,
  – rozwoju dziecka,
  – pracy nad problemami, wynikającymi z niepełnosprawności dziecka.
  Klocki sensoryczne wykorzystywane są do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, autystycznymi, niedowidzącymi, niedosłyszącymi oraz z innymi schorzeniami. Bogactwo kształtów, faktur oraz kolorów sprawia, że dziecko chętnie poddaje się zabawie przez co uczą się nowych rzeczy z przyjemnością.

 4. Kolejka

  Kolejka może byś świetną zabawką nie tylko dla samego dziecka, ale też dla całej rodziny. Mamy różne zestawy kolejek które można podzielić różnie, ale podzielę je wg zasilania: – bez zasilania, – zasilaniem akumulatorowym. Pierwsza opcja będzie dobra dla młodszego chłopca. Powinna być bardziej wytrzymała, bo na pewno zdarzą jej się różne wypadki z różnej wysokości. Druga opcja dla starszych chłopaków to już ciekawsza opcja dla rodziców, zwłaszcza, że nie obecnie to już nie tylko samo budowanie, ale również sterowanie przez apkę w komórce. Kto wie jakie urozmaicenia dojdą za parę lat?

 5. Basen z kulkami

  Zabawka wymagająca więcej miejsca w domu to basen z piłkami. Najlepiej mieć duży salon. Należy być gotowym, że piłki będą się „rozpływać” po całym pokoju. Natomiast dziecko będzie prze szczęśliwe. Możemy z dzieckiem uczyć się kolorów, liczenia, rzucania i łapania. Świetne zabawy wzmacniające kontakt rodziców z dzieckiem.

 6. Klocki

  Pozwalają rozwinąć różne umiejętności u dziecka. Pierwsze rozwijane umiejętności to umiejętności społeczne. Gdy dziecko bawi się z innymi dziećmi to dzieciaki zaczynają współpracować i rozwiązywać problemy razem. Natomiast gdy dziecko bawi się samo zaczyna „udawać” innych np kierowcę, sprzedawcę czy lekarza więc też rozwija umiejętności społeczne. Kolejna umiejętność to inteligencja przestrzenna, która pomaga w nauce techniki w przyszłości. Dodatkowo klocki pomogą w nauce podstawowej matematyki. Możesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić klocki w zabawie i dziecku na pewno to się spodoba. Ostatnią umiejętnością będzie pierwsze zamiłowanie techniki. Wielu producentów pozwala na budowę pojazdów posiadających elementy jakie są w prawdziwych pojazdach. Być może rozbudzi to miłość Twojego dziecka do zawodów inżynierskich w przyszłości.

 7. Wyspy rzeczne

  Zestaw składający się z paru kamieni różnych wymiarów i kolorów. Dziecko dzięki zabawie stymuluje podeszwę stopy, wzmaga swoje zmysły czucia poprzez emocje związane z dotykaniem, uczy się balansowania i ćwiczy swoją równowagę. Dzięki czemu dziecko otwiera się na kontakt i komunikację z innymi. Dlatego wyspy rzeczne to idealne zabawki dla dziecka z Aspergerem.

 8. Gniotek antystresowy

  Dzieci ze spektrum autyzmu są bardzo podatne na stres. Stres jest naturalną reakcją ludzkiego ciała. Każdy człowiek musi nauczyć się z nim żyć w pewnych sytuacjach naszego życia. Dlatego zabawki dla dziecka z autyzmem powinny pomagać nauczyć się dzieciom uspokoić. Jedną z takich zabawek jest właśnie gniotek. antystresowy,. Dzięki tej zabawce dziecko pozbędzie się negatywnych emocji i stresu. Wyćwiczy w sobie spostrzegawczość i refleks, oraz zwiększy siłę uścisku.

 9. Kostiumy

  Gdy myślimy o kostiumach to często przychodzi nam na myśl bal przebierańców. Jednak dla dziecka może służyć do zabawy znacznie częściej. Każde dziecko ma swojego ulubionego bohatera czy maskotkę z którym się bawi. Przebranie natomiast da mu możliwość wcielenia się w rolę swojego bohatera. Wtedy dziecko może wykonywać „bohaterskie czyny” w swoich zabawach. Dodatkowo możesz próbować go przekonać do rzeczy, które nie lubi robić np zjeść cały obiad czy posprzątać pokój. w końcu dziecko nie lubi tego robić, ale bohaterowi nie wypada odmówić. Przy zakupie sprawdź czy kostium ma porządnie wykonane szwy i czy jest zrobiony z porządnych materiałów. Dzięki czemu nie będzie to jednorazowa zabawa. Dziecko może być łatwiej nawiązywać relacje jako „super bohater” niż zwykły chłopiec lub dziewczynka.

 10. Instrument muzyczny

  Dziecko rośnie i sprawność motoryczna wraz z nim. Być może lubi tańczyć i śpiewać, dlatego dobrą zabawką która mu się spodoba będzie instrument muzyczny. Na początku warto zakupić cymbałki albo bębenek. Jeżeli dziecko wyrazi nimi większe zainteresowanie to możesz pokusić o zakup gitary, mini fortepian czy keyboard.

Staram się w miarę możliwości jasno przekazywać moje pomysły na fajną zabawkę dla dziecka, ale zdaję sobie sprawę, ze do ideału mi dużo brakuje. Dlatego jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj mi pytanie w komentarzu. Postaram się na bieżąco odpowiadać. Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony! Dziękuję.

Ps. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis „Zabawki dla dziecka z Aspergerem” to możesz sprawdzić moje wpisy o innych zabawkach w zależności od:
ceny
miejsca
płci
wieku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *