Zabawki dla dzieci z ADHD

zabawki dla dzieci z ADHD

Dziecko z ADHD jest często ciągle w ruchu. Dlatego zabawki dla dzieci z ADHD muszą mu umożliwić pozbyć się tej całej energii kiedy jest w ruchu. Dlatego przygotowałam 10 pozycji zabawek, które powinny dziecku w tym pomóc.

 1. Piłka

  Dzieci lubią dużo się poruszać. Biegać, skakać i siłować się. Dlatego typowa zabawka jak piłka na pewno mu się spodoba. Mogą być różne rodzaje piłek w zależności od dyscyplin sportowych np piłka do:
  – piłki nożnej,
  – koszykówki,
  – siatkówki,
  – rugby,
  – tenisa itd.
  Profesjonalne piłki będą zbyt ciężkie dla dziecka. Na początku najlepiej kupić jakaś prostą plastikową „uniwersalną piłkę”, taka która nie będzie ani za twarda, ani za miękka. Dopiero z czasem jak dziecko będzie większe możesz mu kupić bardziej profesjonalne piłki.

 2. Zestaw do boksowania

  Zestaw do boksowania na pewno pomoże każdemu dziecko rozładować stres i pozbyć się energii i negatywnych uczuć. Niech dziecko uderza nogą czy ręką w worek. Dla bezpieczeństwa możesz zakupić rękawice do boksowania. Przy zakupie sprawdź też czy worek ma porządne szwy oraz czy worek ma odpowiednia twardość dla dziecka.

 3. Piłka do skakania

  Dziecko z ADHD potrzebuje sposobu aby rozładować dwoją energię, dlatego piłka do skakania może okazać się strzałem w 10. Daj swojemu dziecku szansę abu pozbyło się całej swojej energii. Przy zakupie sprawdź czy piłka jest wykonana z porządnego materiału i nie zawiera żadnych otworów, ani przetarć materiału. Dzięki temu piłka może służyć wiele lat.

 4. Basen z piłkami

  Kolejna zabawka wymagająca więcej miejsca to basen z piłkami. Najlepiej mieć duży mieć salon. Należy być gotowym, że piłki będą się „rozpływać” po całym pokoju. Natomiast dziecko będzie prze szczęśliwe. Możemy z dzieckiem uczyć się kolorów, liczenia, rzucania i łapania. Świetne zabawy wzmacniające kontakt rodziców z dzieckiem.

 5. Puzzle piankowe

  Kiedy dziecko dostaje pierwsze puzzle to zwraca uwagę na:
  – kształt puzzla np literki, kółko, kwadrat czy trójkąt, zwierzątka itd.,
  – czy jest miękki czy twardy,
  – jak smakuje itd.
  Dzięki temu rozwija procesy sensoryczne związane ze spostrzeganiem służące głównie do wyodrębniania cech obiektu czyli: kształtu, temperatury, wielkości, smaku, koloru itd. Usprawniają uwagę dziecka poprzez skupienie uwagi na układaniu puzzli przez dziecko i ignorowanie bodźców zewnętrznych. Nauczają umiejętności rozwiązywania problemów przez logiczne myślenie, którego dziecko się uczy łącząc puzzle ze sobą. W czasie zabawy z puzzlami wzrasta koordynacja między okiem a ręką u dziecka. Umiejętności społeczne również się rozwijają przy wspólnym składaniu puzzli przez dziecko z dorosłym lub rówieśnikiem. Natomiast jeśli dziecko ma mało wiary w swoje możliwości to po ułożeniu puzzli jego pewność siebie wzrośnie. Jako rodzic możemy pochwałą wzmocnić te pozytywne efekty puzzli na dziecko.

 6. Gniotek antystresowy

  Dzieci z ADHD są bardzo podatne na stres. Stres jest naturalną reakcją ludzkiego ciała. Każdy człowiek musi nauczyć się z nim żyć w pewnych sytuacjach naszego życia. Dlatego zabawki dla dzieci z ADHD powinny pomagać nauczyć się dzieciom uspokoić. Jedną z takich zabawek jest właśnie gniotek antystresowy. Dzięki tej zabawce dziecko pozbędzie się negatywnych emocji i stresu. Wyćwiczy w sobie spostrzegawczość i refleks, oraz zwiększy siłę uścisku.

 7. Tunel

  Jeżeli mamy trochę więcej miejsca w domu lub na podwórku możemy zakupić dziecku tunel. W tunelu dziecko wyćwiczy wiele umiejętności np. czołganie się, chodzenie na czworaka. Może być też wstępem do nauki pływania gdzie np. dziecko musi przepłynąć w tunelu utworzonym przez matę. Jeżeli w domu to przećwiczymy to dziecko na zajęciach pływania już nie będzie bało. Tak samo z rzucaniem przedmiotów do tunelu. Jeżeli wrzucimy przedmiot bliżej lub dalej i przy rzucaniu krzykniemy „blisko” lub „daleko” i namówimy dziecko żeby po niego poszło, to zacznie ono rozróżniać te odległości. Jest to zabawa w „blisko i daleko”. Teraz wystarczy zastąpić słowa „blisko” na „na wodzie” i „daleko” na „pod wodą” i dziecko jest gotowe na naukę pływania.

 8. Dysk do rzucania

  Zabawka wymagająca dużo energii i precyzji. Pomagająca nawiązać relacje międzyludzkie oraz relacje ze zwierzęciem a dokładnie psem. Psy mają lecznicy wpływ na dzieci, więc pierwszy krok do dogoterapii mogą ułatwić dyski do rzucania.

 9. Instrument muzyczny

  Dziecko rośnie i sprawność motoryczna wraz z nim. Być może lubi tańczyć i śpiewać, dlatego dobrą zabawką która mu się spodoba będzie instrument muzyczny. Na początku warto zakupić cymbałki albo bębenek. Jeżeli dziecko wyrazi nimi większe zainteresowanie to możesz pokusić o zakup gitary, mini fortepian czy keyboard.

 10. Deskorolka

  Kolejnym krokiem po jeździku może zostać deskorolka. Deskorolka może mieć różny kształt, kolory czy kółka w zależności od naszych zapotrzebowań. Służy raczej do zabawy na krótsze dystanse. Jeżeli dziecku się nie spodoba zawsze można wybrać jeszcze inny środek transportu jak rower, hulajnoga czy rolki.

Staram się w miarę możliwości jasno przekazywać moje pomysły na fajną zabawkę dla dziecka, ale zdaję sobie sprawę, ze do ideału mi dużo brakuje. Dlatego jeśli coś jest niejasne — po prostu zadaj mi pytanie w komentarzu. Postaram się na bieżąco odpowiadać. Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, podziel się nim, korzystając z odpowiedniego przycisku na dole strony! Dziękuję.

Ps. Jeżeli spodobał Ci się mój wpis „Zabawki dla dzieci z ADHD” to możesz sprawdzić moje wpisy o innych zabawkach w zależności od:
ceny
miejsca
płci
wieku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *