Czy dziecko jest inwestycją?

Pytanie ciekawe, więc przyjrzyjmy się temu jak to było kiedyś.

Na pewno w dawnych czasach gdy rodzina zajmowała się rolnictwem to każde dziecko było pomocą na roli.

Dlatego ogólna tendencja była taka, że rodzice musieli mieć:

  • dużo dzieci, bo nie wiadomo było ile dożyje dorosłości
  • dobrze je wychować, by nie porzucili rodziców na starość
  • dobrze je wykształcić, by mieli za co wspierać rodziców gdy nie będą mogli pracować.

Z pewnością wtedy dziecko było inwestycją na starość rodziców. Scalało to rodzinę bardzo mocno. Poza miłością w rodzinie, czynnik ekonomiczny grał tu ważną rolę.

  • były wicepremier Waldemar Pawlak:
  • były prezes ZUSu Robert Gwiazdowski (krótsza wersja) (dłuższa wersja)

Obecnie z powodu istnienia systemu emerytalno-rentowego większość ludzi oddala posiadanie dzieci w czasie lub z nich całkiem rezygnuje. Ludzie kalkulują (większość nieświadomie), że trud włożony w wychowanie dziecka jest zbyt duży. I mają rację jeśli założymy, że obecny system się utrzyma. Gorzej jeśli jednak nastąpią jakieś zmiany. Posłuchajmy co o ZUSie sądzi:

Spójrzmy na koszty wychowania dziecka wg Centrum Adama Smitha.

http://smith.pl/pl/artykuly/koszty-wychowania-dzieci-w-polsce-2019

Parę cytatów: „mieści się w przedziale od 200 do 225 tys. złotych, a dwójki dzieci od 370 do 400 tys. złotych”. Jest to wzrost o 10 do 15 tys złotych w stosunku do roku 2018.

I kolejny cytat:”Wzrost kosztów wychowania dzieci wynika z ogólnego wzrostu kosztów życia w Polsce, które między 2015 a 2018 rokiem zwiększyły się o ok. 61 procent.”

Kończąc suche dane autorzy raportu CAS wskazują, że 500+ przypadające na jedno dziecko w rodzinie do trójki dzieci to po prostu zwrot VATu wydawanych na produkty

Więc jak widać wychowanie dziecka to sporo wyrzeczeń. Niestety, aby system emerytalny się utrzymał musi być zastępowalność pokoleń czyli przeciętna kobieta powinna rodzić minimum 3 dzieci. Imigracja ludności nas nie uratuje, co najwyżej przeciągnie upadek w czasie.

Nie tylko Polska ma ten problem.

Stany Zjednoczone https://www.businessinsider.com/social-security-is-running-out-and-no-one-will-like-the-solution-2017-7?IR=T

oraz Chiny https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3005759/chinas-state-pension-fund-run-dry-2035-workforce-shrinks-due

również będą miały podobny problem.

W przypadku załamania systemów emerytalnych rynki finansowe też padną i nastąpi wyzerowanie systemu. Dlatego warto się przygotować do tych czasów.

Dlatego odpowiadając na główne pytanie w tytule dziecko jest nie tylko inwestycją, ale koniecznością w przyszłości.

 

Comments are closed.